TEKNOLOJİYLE DOĞAN PARA “BITCOIN”


NEDİR?

Bitcoin, bir kripto para birimidir, bir tür elektronik nakittir. Merkez bankası veya tek yöneticisi olmayan, aracılara ihtiyaç duymadan uçtan uca yani eşler arası bitcoin blockchain ağında kullanıcıdan kullanıcıya gönderilebilen merkezi olmayan bir dijital para birimidir.

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Bitcoin'in, 2008'de Occupy Wall Street'in büyük bankaları borçluların parasını kötüye kullanmak, müşterileri kandırmak, sistemi donatmak ve pazarlık ücretleri almakla suçladıktan hemen sonra ortaya çıkması hiç de şaşırtıcı değildi. Bitcoin öncüleri, yolsuzluğu ve ücretleri kesmek için satıcıyı sorumlu hale getirmek, aracıyı ortadan kaldırmak, faiz ücretlerini iptal etmek ve işlemleri şeffaf hale getirmek istedi. Paranızı kontrol edebileceğiniz ve neler olduğunu öğrenebileceğiniz merkezi olmayan bir sistem oluşturdular.

Bitcoin nispeten kısa bir sürede meydana geldi. Tüm dünyada, ABD'deki büyük bir mücevher zinciri olan REEDS Jewelers'tan Polonya'nın Varşova şehrindeki özel bir hastaneye kadar olan şirketler bu para birimini kabul ediyorlar. Dell, Expedia, PayPal ve Microsoft gibi milyar dolarlık işletmeler de buna dahil. Web siteleri tanıtımını yapar, Bitcoin Magazine gibi yayınlar haberlerini yayınlıyor, forumlar kripto para birimini tartışıyor ve madeni paralarını ticarete dönüştürüyorlar. Bunun için uygulama programlama arabirimi (API), fiyat endeksi ve döviz kuru bulunuyor.

Bitcoin, teknik ayrıntılara girmeden, blok zincir olarak da adlandırılan geniş bir kamu defteri üzerinde çalışır ve onaylanan tüm işlemlerin `` bloklar '' olarak adlandırıldığı her blok, sisteme girdiğinde, eşler arası olarak yayınlanır. Doğrulama için eş bilgisayar ağı olmalıdır. Bu şekilde, tüm kullanıcılar, birinin aynı para birimini iki kez harcadığı çalma ve çift harcamaları önleyen her işlemin farkındadır. Süreç ayrıca blockchain kullanıcılarının sisteme güvenmesine yardımcı olur.

Bitcoin'i Anlamak - Bitcoin derinlemesine nedir?

En basit haliyle, Bitcoin sanal para birimi veya teknolojiye referanstır. Çek, kablolama veya nakit ile işlem yapabilirsiniz. Ayrıca, alıcıyı imzanıza yönlendirdiğiniz Bitcoin (veya BTC) de kullanabilirsiniz; bu, 16 farklı sembolle şifrelenmiş uzun bir güvenlik kodu satırıdır. Alıcı, kripto para biriminizi almak için kodu akıllı telefonuyla çözer. Başka bir deyişle; kripto para birimi, mal ve hizmet satın almanıza veya satmanıza olanak tanıyan bir dijital bilgi alışverişidir. İşlem, Skype'a benzer bir eşler arası bilgisayar ağında veya dosya paylaşım sistemi BitTorrent'de çalışarak güvenliğini ve güvenini kazanır.

Bitcoin İşlemsel özellikler:

1.) Geri döndürülemez: Onaylandıktan sonra bir işlem geri alınamaz. Kimse tarafından yani siz değil, bankanız değil, ABD başkanı değil, madenciniz değil Satoshi değil. Kimse. Para gönderirsen, gönderirsin. Paranızı bir dolandırıcıya gönderdiyseniz veya bir bilgisayar korsanı bilgisayarınızdan çaldıysa kimse size yardımcı olamaz. Güvenlik ağı yok.

2.) Sahte: İşlemler veya hesaplar gerçek dünya kimliklerine bağlı değildir. Yaklaşık 30 karakterden oluşan rastgele görünen zincirler olarak adlandırılan adreslerde Bitcoin alırsınız. İşlem akışını analiz etmek genellikle mümkün olmakla birlikte, kullanıcıların gerçek dünya kimliğini bu adreslere bağlamak zorunlu değildir.

3.) Hızlı ve küresel: İşlem ağ üzerinde neredeyse anında yayılır ve birkaç dakika içinde onaylanır. Küresel bir bilgisayar ağında olduklarından, fiziksel konumunuza tamamen kayıtsız kalırlar. Bitcoin'i komşuma mı yoksa dünyanın diğer tarafındaki birine mi göndermem önemli değil.

4.) Güvenli: Bitcoin fonları ortak bir anahtar şifreleme sisteminde kilitlenir. Yalnızca özel anahtarın sahibi kripto para birimi gönderebilir. Güçlü kriptografi ve büyük sayıların büyüsü bu şemayı kırmayı imkansız hale getiriyor. Bir Bitcoin adresi Fort Knox'tan daha güvenlidir.

5.) İzinsiz: Kimseden kripto para birimi kullanmasını istemenize gerek yoktur. Sadece herkesin ücretsiz olarak indirebileceği bir yazılımdır. Yükledikten sonra Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini alabilir ve gönderebilirsiniz. Kimse seni engelleyemez. Kapı bekçisi de yok.

Bitcoin güvenli ve yasal mı?

Sistemin nasıl çalıştığını görmek için, Bitcoins'i deneyen Ali adında birisinin hayal edin. Bitcoinlerini koymak için bir kripto para cüzdanına kaydolur.

Bitcoin Cüzdanları

Ali'nin kullanabileceği üç farklı uygulama var.

Tam istemci - Bu, üçüncü taraf sunuculara dayanmadan sürecin tüm yönlerini ele alan bağımsız bir e-posta sunucusu gibidir. Ali tüm işlemlerini başından sonuna kadar kontrol eder. Anlaşıldığı üzere, bu yeni başlayanlar için bir uygulama değil.

Hafif istemci - Bu, posta kutusuna erişim için posta sunucusuna bağlanan bağımsız bir e-posta istemcisidir. Ali’nin bitcoin'lerini depolar, ancak ağa erişmek ve işlemi yapmak için üçüncü tarafa ait bir sunucuya ihtiyaç duyar.

Web istemcisi - Bu "tam istemcinin" tam tersidir ve tamamen üçüncü taraf bir sunucuya dayanması nedeniyle web postasını andırır. Üçüncü taraf Ali'nin yerini alır ve tüm işlemini yürütür.

Beş ana tipte gelen cüzdanları bulacaksın: Masaüstü, mobil, web, kağıt ve donanım. Bunların her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlara daha sonra değiniriz.

Bitcoins ile nasıl ürün alıp satabilirim?

İşte Bitcoins ile komik olan şey: dolar olarak fiziksel izleri olmamasıdır. Tüm sahip olduğunuz sadece farklı adresler arasındaki işlemlerin kayıtlarıdır, blok zincirinde saklanan kayıtlarında artan ve azalan bakiyeler.

Sürecin nasıl işlediğini görmek için Ali'ye dönelim.

Bitcoin işlemi örneği

Ali, Bitcoin'i Burhan'dan pizza almak için kullanmak istiyor. Ona özel “anahtarını”, miktar madeni parayı ve Burhan’ın dijital cüzdan adresinin kaynak işlemini içeren özel bir harf ve rakam dizisi gönderir. Bu “adres”, bu kez halka açık harf ve rakam dizisi olur. Burhan kodu çözmek için akıllı telefonu ile “anahtarı” tarar. Aynı zamanda Ali’nin işlemi diğer tüm ağ katılımcılarına (“düğüm” olarak adlandırılan) muhasebe defterinde yayınlanır ve yaklaşık on dakika sonra “madencilik” adı verilen belirli teknik ve iş kurallarıyla yapılır. Bu “madencilik” süreci Burhan'a Ali’nin işlemine devam edip etmeyeceğini bilmesi için bir puan verir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik veya işleme, zincire kronolojik olarak yeni işlemler (veya bloklar) ekleyerek ve kuyrukta tutarak Bitcoin işlemini güvende tutulmasıdır. Her işlem tamamlandığında, kodların kodu çözüldüğünde ve bitcoinler geçtiğinde veya değiş tokuş edildiğinde bloklar kesilir.

Madenciler ayrıca şifreleme sorunlarını çözmek için özel bir yazılım kullanarak yeni bitcoin üretebilirler. Bu para birimi vermek için akıllı bir yol sağlar.

Ödül, ağdaki herkes tarafından kabul edilir, ancak genellikle 12.5 bitcoin ve işlem gönderen kullanıcıların ödediği ücretlerdir. Enflasyonu önlemek ve sistemi yönetilebilir tutmak için, 2040 yılına kadar dolaşımda sabit bir toplam 21 milyon bitcoin (veya BTC) sayısı olamaz, bu nedenle “bulmacanın” çözülmesi giderek zorlaşır.

5 görüntüleme0 yorum

©2020, technodame tarafından Wix.com ile kurulmuştur.