BITCOIN 4


Blockchain İşletim Sistemi Pazarı

Normal işletim sistemi alanı, ayrılmadan önce onlarca yıl boyunca demlenirken, sadece son birkaç yılda, küresel ticaret ve finansa yönelik kişisel bilgi işlem alanına giden mobil alan için blok zinciri işletim sistemlerinin ortaya çıktığını gördük.

Bununla birlikte, bu işletim sistemlerinin önünde uzun bir yol var. Bildiğimiz gibi, geleneksel işletim sistemleri 60 yıl önce ortaya çıktı, bu yüzden blockchain işletim sistemlerinin aniden önemli bir pazar payı çalmasını bekleyemeyiz. Uzun, zorlu bir yolculuk olacak, ancak genel olarak blockchain yolculuğundan çok farklı olmayacak.

ConsenSys Codefi

ConsenSys Codefi kendisini küresel ticaret ve finans için bir blockchain işletim sistemi olarak tanımlıyor. Bu makaleyi yazarken, sadece dört ay önce tanıtıldı.

ConsenSys'in 2014 yılında Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından kurulduğu için uzayda uzun bir geçmişi var. Ayrıca, milyar dolarlık bir değer arayışındalar.

Bütün bunlar şunu söylemektedir: ConsenSys bir hamle yaptığında, dikkat etmek akıllıca olacaktır.

Codefi, “finansal enstrümanları dijitalleştirmek için modüler özelliklere” sahip bir ürün paketidir. Temel olarak, ödeme sistemleri, veri analizi ve daha fazlası dahil olmak üzere finans için kullanımı kolay bir belirteç sistemi olmaya odaklanmıştır. Bu listedeki diğer blockchain işletim sistemlerinden farklı olarak, Codefi piyasada yayında, bunun için gösterilecek birkaç vaka çalışmasıyla, emlaktan işletme için kripto abonelik ödemelerine kadar.

ConsenSys'in sektördeki güçlü konumu ve Dünya Bankası ve Santander gibi ağır müşterileri göz önüne alındığında, Codefi, blok zinciri için potansiyel bir Windows olarak dikkat etmeye değer.

EOS

Bulabildiğim bir blockchain işletim sisteminin en eski kaydı, EOS'daki “Epic (blockchain) İşletim Sistemi” adlı 3 yıllık Steemit makalesidir. Evet, bu EOS, canlı bir ürün olmadan 4 milyar dolar toplayan (birçok ülkenin GSYİH'sından daha büyük!).

Makale, EOS'un veritabanlarından hesap izinlerine ve zamanlamaya kadar her şeyi sağladığını iddia ediyor. Herhangi bir blockchain işletim sisteminde olduğu gibi, merkezi olmayan bilgisayarı (blockchain) uygulamalarla ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır.

LibertyOS

Bu listede, LibertyOS muhtemelen çoğumuzun düşündüğü şekilde bir “işletim sistemine” en yakın olanıdır. “Dünyanın ilk blockchain işletim sistemi” olduğunu iddia ederken (bunu tekrar duyacaksınız), açılış sayfaları işletim sistemi indirmelerini değil yatırım istiyor. Bunun nedeni, beta sürümleri olmasına rağmen üretime hazır sürümlerini henüz başlatmamış olmalarıdır.

LibertyOS, gizlilik ve güvenliğe odaklanan minimalist olduğu için Ubuntu'yu hatırlatıyor. Hatta TOR tarayıcı ile birlikte gelir ve LibertyOS kullanıcı davranışını izlemez, bu nedenle kripto aromalı bir Linux gibi hissedilir.

İşletim sisteminin “blockchain” kısmı, esas olarak reklamverenlerin reklam alanı elde etmek için satın alabilecekleri ve kullanıcıların bu reklamları görüntüleyerek kazanabilecekleri yerel para birimi olan LIB Tokeni ile birlikte gelir. Bu sayede LibertyOS finansal olarak kendi kendine yeterli bir sistem olmayı planlıyor ve işletim sistemi indirmek için özgür.

Oldukça hafif olduğunu iddia ediyor ve minimum sistem gereksinimleri, 1 GB RAM ve Pentium 4 1.6GHz CPU (2000 yılında çıktı).

Blockchain'in hiçbir şekilde verimli bir sistem olmadığı göz önüne alındığında, bu şu soruyu akla getiriyor: İşletim sistemini sözde nasıl performans gösterdi? Teknik raporlarına göre, birkaç şeye iniyor. Öncelikle, kullanıcıların tam, her şeyi kapsayan bir masaüstü ortamına ihtiyaç duymak yerine web'de daha fazla güveneceklerine inandıkları için Windows gibi bir şeyden daha basit bir işletim sistemidir.

Bu, Google’ın düşük güçlü ancak çok hızlı Chromebook'larda kullanılan Chrome OS tarafından benimsenen yaklaşıma benzer.

İkincisi, “iplik programlama algoritmaları ve süreçlerinde Windows 10'un üç kuşak önündedir” diyerek, iplik programlamada çok daha verimli olduklarını iddia ediyorlar. Bunu doğrulamak zor olsa da, LibertyOS elbette Microsoft sistemi arka plan süreçleri (oldukça ağır) tarafından engellenmiyor.

Ancak, ikincisi diğer tüm blockchain işletim sistemleri için de geçerlidir. Temel olarak, LibertyOS'un daha yüksek hızının nedeni tek kelimeyle özetlenebilir: Basitlik.

Chrome OS ve hatta macOS gibi diğer işletim sistemleri basitliğe odaklandığından, Ubuntu gibi işletim sistemleri gizlilik ve güvenliğe odaklanırken, LibertyOS'un maalesef piyasada iyilik bulması pek olası değildir, ancak kripto kalabalığı arasında popülerlik kazanması muhtemeldir.

7 görüntüleme0 yorum

©2020, technodame tarafından Wix.com ile kurulmuştur.